Most tényleg kakukkolni fogunk
Nehéz, beküldte:
hata*, szerkesztő: Sandviking
Feladványainkban gyakran szerepel kakukktojás, de most másképp fogunk kakukkolni. Nem kell megijedni, mint tudjátok, nem vagyok ornitológus, így nem a madárral foglalkozunk, hanem csak a hangjával.
A kakukk hangja igen jellegzetes, könnyű felismerni, és utánozni is. Valószínű ez az oka annak, hogy a zenének is kedvelt témája már a kezdetektől fogva. Zenetörténeti előadás sem lesz, csak néhány zenei példa.
Előrebocsátom, hogy botfülemmel nem mindegyikben ismerem fel a kakukkot, de nem is zenei betétek alapján kell kitalálni a műveket. A többségben azért nagyon egyértelmű a kakukk hangja.
Néha azért még a szerzők is összetévesztették a fülemülével.
Lássuk akkor a medvét, akarom mondani halljuk a kakukkot!
1. Az olasz barokk legnagyobb alakja rengeteg hegedűversenyt komponált (pl. legismertebb műve is négy hegedűverseny). Egy másik versenyműve a Kakukk nevet viseli. Ki ő?
2. A német (az angolok szerint angol) barokk Bach mellett legnagyobb alakja által írt egyik orgonaversenyében is hallható a kakukk. Ki ő?
3. Az előbbi mű annyira megtetszett a francia barokk szerzőnek, hogy átírta csembalóra, és ez olyan jól sikerült, hogy azóta rengeteg átiratát ismerjük különböző hangszerekre. Ki ő?
4. Lépjünk tovább a klasszikusokhoz Bécsbe. Bár korábban azt hitték, hogy Eszterháza zenésze a szerzője a kérdéses műnek, később azonban Amadeus apjának gondolták. Egy gyerekeknek szóló szimfóniáról, egy zenei tréfáról van szó (természetesen kakukkal), aminek a címét már el is árultam, de a két megemlített szerzőre vagyok kíváncsi. Kik ők?
5. Maradunk Bécsben a klasszika (és szerintem a zeneirodalom) legnagyobb alakjánál. Egyik szimfóniájában egy patak partján pompás koncertet egy madárkórus ad elő, élén a kakukkal. Itt nem lehet félrehallani a kakukkot még az én fülemmel sem. A szerzőt és a művet is kérem.
6. Előző szerzőnk már átvezet a romantikába. Nincs lehetőség részletesen foglalkozni vele, annyian írtak kakukkos zenét. Először egy francia szerző művéről lesz szó, ahol az állatok buliznak, természetesen a kakukk is, aminek a hangját egy klarinét szólaltatja meg. A szerzőt és a népszerű mű címét is kérem.
7. Egy könnyebb műfaj még a 19. századból Bécsből a keringőkirálytól. Egy polkája is kakukkol egy erdőben. Ki ő?
8. Már a 20. században vagyunk, a zenei impresszionizmusban. Legismertebb olasz alakja írt egy szimfonikus költeményt a madarakról, benne a kakukkról is. Ki ő?
9. Az impresszionizmus legnagyobbjai franciák, ezért nem maradhatnak ki. A gyerekeknek írt sorozatának egyik tételében (Kis pásztor) is felismerhető állítólag a kakukk. Ki ő?
10. Természetesen a könnyebb műfajt sem hagyhatjuk ki. A közelmúlt (60-as évek) népszerű amerikai rockegyüttesének egyik dalára gondolok, ahol szól a kakukk(os óra). Az együttes neve?
+1. Bónusz kérdés csak azoknak, akik megkapták a pipát.
Ahogy szoktuk, vagyis mi kakukkol, természetesen a zenénél maradva.
A felsorolt hangszerek közül melyik a kakukktojás?
Angolkürt, baritonkürt, eufónium, harsona, jelzőkürt, kornett, szárnykürt, tenorkürt, trombita, tuba, vadászkürt
1-10. pontra adott helyes válasz 1-1 pont. Összesen 10 pont és pipa.
Ha ez megvan, +1 pont a bónuszkérdésért.