Ötvenes-hatvanas évek fordulójánál
2023-08-12 6:55
Valós eseményekre vonatkozó kérdések
Könnyű, beküldte:
kadar*, szerkesztő: Sandviking
(1) P. Spencer mérnök radarberendezésekhez készített magnetronokat (rezgést előállító vákuumcsöveket). Egy átlagos munkanapon észrevette, hogy a kedvelt mogyorós csokija megolvadt a zsebében. Ez adott ötletet, melynek eredményeképpen 1959-ben egy atommeghajtású hajó konyhájába felszereltek egy elektromos berendezést.
Miről van szó?
(2) Cserélnénk? Utaznál te a busszal? – kérdezte 1959 februárjában egy zenésztársa W. Jennings-et, aki később a country zene egyik legnagyobb csillaga lett. Majd viccelődve így folytatta: Remélem, befagy a buszotok indítója! Végül helyet cseréltek.
Mi a folytatás?
(3) Szabad egy percre? – kérdezte egy ismeretlen férfi a buszról leszálló R. Klement villanyszerelőtől Buenos Aires egyik külvárosában, 1960-ban egy májusi estén.
Mi a folytatás?
(4) Nagy csata volt, ki tesz szert előnyre az űrversenyben. Sikertelen és sokszor nagydobra sem vert kísérletek után az 1959-ben felbocsájtott szerkezet elérte a szökési sebességet, és bár a Hold mellett 5600 km-rel elszállt, majd tovább haladt és nap körüli pályára állt, ez lett az első mesterséges bolygó.
Mi volt a versenytárs gyors válasza? Mikről van szó?
(5) A verseskötet kiadásának 1959-ben az volt a feltétele, hogy a címe a feltámadásra utaljon. A mélyen hívő, katolikus költő 34 versének a középpontjában a német koncentrációs táborok élménye állt. A költő nem fogolyként, henem 1945-ben Németországba vitt katonaként volt tanúja a borzalmaknak.
Miről van szó?
(6) Még a Rákosi-rendszer találmánya volt, de a hetvenes években is virágzott a polgári életforma kevés menekülési útvonalának egyike. A gazdaság devizahiányban szenvedett. A középosztály gyanús volt, a disszidált rokonok még gyanúsabbak, ámde a dollár kellett. Erre találták ki ezt a módszert. Hozzájuthattunk legálisan kávéhoz, nylonharisnyához, órához, öngyújtóhoz, mosógéphez, motorkerékpárhoz, bundához, PVC esőkabáthoz, még építőanyaghoz is. Budapesten, a bolt előtt a feketepiac kereslet-kínálat törvényei hibátlanul érvényesültek.
Miről van itt szó?
(7) Miközben sikerült leküzdeni a járványos gyermekbénulást, 1960-ban a kormány rendeletben szabályozta az újabb népbetegség elleni tennivalókat, a betegség elleni küzdelemre hatalmas pénzt különített el. Mozgó állomások jelentek meg a városokban, kígyózó sorok vártak a vizsgálatra.
Miről van szó?
(8) 1953-as újításból született konyhai eszközről van szó. A gyártást lassította, gátolta, hogy szükség volt egy nyugaton gyártott alkatrészre hozzá. (Ennek hazai gyártását csak 1957-ben tudták megoldani.) Sikertermék volt, 1961-ben már exportra is termeltek. Eleinte tartottak attól, hogy a magyar konyha hagyományai erősebbek lesznek, de a nők ekkor már napi nyolc órában dolgoztak, s ez az eszköz sokat segített nekik, és persze a kuktáskodó férfiaknak is.
Miről van szó?
(9) Minden azzal kezdődött, hogy egy derék nyugdíjas szemtanúja lesz egy üzemi lopásnak, és leütik. Izgalom és együttérzés kísérte az útját minden hétfőn este. Megismertük a feleségét is, és seregnyi más, hol bizalomgerjesztő, hol nem éppen angyali szereplőt, akik erkölcsi feladványokban próbálnak elboldogulni, és kommentálják a napi eseményeket – annak a becsületességre törekvő civil közegnek a szemszögéből, melyben a magyarok többsége akkoriban élt. Vagy amilyennek látni szerette volna magát. Az elindítók egyszerűen szerették a szereplőket és erre fogékony volt a közönség, ez volt a titkuk, a siker óriási volt.
Miről van szó?
(10) Végül egy talányos kérdés: Egy kifejezést keresünk, mely az angol fizet szó (pay) és egy lemezjátszó márkanév (Victrola) összevonásából származik. Azt jelenti, hogy a lemezcégek kenőpénzzel vagy ajándékkal a saját lemezeik lejátszására ösztönzik a rádiós lemezlovasokat. A kifejezés egyidős a rádióval, és a módszer ma sem tűnik légbőlkapottnak. Ma is razziákat tartanak ellene, és az 50-es évek végétől büntetik is.
Mi ez a szó?
Míg a válasz teljességre törekvő, a segítség is könnyen jő (ismeretlen költő verse).