Az ötletet Csibétől vettem, de most zenés búcsú következik
Közepes, beküldte:
hata*, szerkesztő: Sandviking
A zenében is sokszor búcsúznak zenekari művekben is, de leginkább az operákban. Mivel leginkább az élettől búcsúznak, többségében szomorú történetek jönnek.
Hogy könnyebb legyen eligazodni, a zeneszerzők abc rendben vannak vannak.
1. A szerző a halálra készült, egyesek szerint öngyilkosságra. Utolsó szimfóniájában a negyedik tétel lassú, és vége fokozatosan halkul el, majd teljes csend. A vége csak úgy tudható, hogy a karmester leengedi mindkét karját. A bemutatót még a szerző vezényelte, és utána 9 nappal meghalt.
2. A fiatal szerelmespár esküvőjén a menyasszony apja rájuk tör haramiáival, és az ifjú férjet börtönbe csukatja.
Ráadásul a bábkirályt ráveszi, hogy fejeztesse le az ifjú férjet.
Az ifjú feleség beszökik a börtönbe, hogy a kivégzés előtt elbúcsúzzon szerelmétől:
Áldjon meg Isten, hős bajnokom.
3. A herceg zenekara nagyon leterhelt volt. Nem kaptak szabadságot, sőt, rendes fizetést sem. A zeneszerző karmester ekkor gondolt egy merészet és nagyot. Írt egy szimfóniát, amelynek negyedik tétele előadásakor az a zenész, aki befejezte szólamát, összecsomagolta a hangszert, a kottát és elhagyta színpadot. Lassan kiürült a színpad, és csak ketten maradtak. A herceg szerencsére értett az egyértelmű jelzésből.
4. Vándorszínészek között játszódik a történet.
„Én a prológ vagyok” mutatkozik be a főszereplő.
Közben szerelmi viszony szövődik a két főszereplő között, de egy kis hiba csúszik a számításba.
Ugyanis váratlanul hazaérkezik a férj, és kettős tragédia a vége.
És a közismert „búcsú” a vége. „La commedia è finita!” / „Vége a komédiának!”.
5. Szicíliai faluban egy parasztlegény összeszűri a levet a kocsis feleségével, aki ezt megtudja, éktelen haragra gerjed, és bosszút esküszik. Közben a legény a kocsmában iszogat, és kicsit túltolja biciklit. A konfliktusnak késpárbaj lesz a vége. A legény elbúcsúzik anyjától (Anyám, a bor beszélt belőlem). Majd a párbajban a kocsis megöli a legényt.
6. A fiatal szerző már halálos ágyán írta a gyászmisét, amit a szerző temetésére rendelt egy ismeretlen. A mű megírásában egyik legnagyobb ellensége segített neki. (Ezek természetesen ellenőrizhetetlen legendák.) Ami viszont nem legenda, hogy a Lacrimosa tétel komponálása közben kiesett a toll a kezéből, és fiatalon meghalt. Barátja fejezte be a művet, őt pedig - mivel éppen járvány volt - egy tömegsírba temették, és csak a kutyája kísérte el.
7. A japán gésa és amerikai tengerész szerelme tragikusan végződik. A gésa örömmel várja vissza gyermeke apját, aki meg is érkezik, de amerikai feleségével. A gésa nagy csalódásában búcsúzik az élettől egy nagyáriával, és öngyilkos lesz.
8. A görög-római mitológia egyik gyöngyszeme.
A trójai királyfit a vereség után az istenek Karthágóba vezették. Ott szerelembe esett a királynővel, de az istenek másképp rendelkeztek. Neki Rómát kellett megalapítani, hajóra szállt tehát Róma felé, és elbúcsúzott szerelmétől. Szerelme bánatában egy nagy máglyát rakatott és belevetette magát. De előtte még egy szép búcsúáriát elénekelt.
9. Az idős spanyol király konfliktusa a fiával kettős. Felesége a fia szerelme (Sohasem szeretett) a másik pedig politikai, Flandria szabadságharca. Készül a halálra egy gyönyörű búcsúáriával (Majd alszom én).
10. A germán mitológia négyrészes operaciklusának egyik művében a főisten búcsúzik ifjúsága álmaitól.
A zeneszerzők, a művek címe és a búcsúzó neve 1-1 pont