Döncike és Nőcike
2013-03-30 6:55
Az ókori Rómában is sok matematikust foglalkoztatott már ez a kérdés
Könnyű, beküldte:
titok111, szerkesztő: csibe08
Döncike és Nőcike sokat szerettek egymás mellett feküdni, sokszor kevés, vagy akár nulla számú ruhadarabban is. Mivel ők hosszú évek tapasztalatai alapján már tudták, hogy a fekvést mindig felváltja az állás, így azért feküdtek sokat, mert így kerestek állást.
Az ilyen formájú, sok éves álláskeresés közben gyakran adogattak fel egymásnak különféle feladványokat is, hiszen ahogy műveletlen földben se nő hosszúra a kalász, sekély vízben is kevés a halász, így a meg nem mozgatott elme is képes elbutulni, mint ahogy a fagyos szív is képes elfeledni szeretni.
Egyik ilyen alkalommal fogadást kötöttek. Döncike azt állította, hogy ha felírják az összes 5 karakterből álló magyar anyakönyvezett keresztnevet, majd leírják egy papírra azt, hogy egy telefonon SMS-ként az egyes karaktereket hogyan kell az ő kódjukkal felírni, akkor az így kapott 5 számot mindig meg lehet játszani az ötös lottón.
A kódrendszerük nagyon egyszerű: A szám első jegyét úgy kell meghatározni, hogy hányas gombot kell megnyomni a telefonon ahhoz, hogy adott karaktert kapjuk meg, a második számjegy pedig azt jelzi, hogy hányszor kell az adott gombot megnyomni a karakterhez. Például az ANIKÓ nevet ilyen módon így lehet felírni: 21, 62, 43, 52, 64.
Nőcike azonban azt állítja, ez nem igaz, két okból sem.
Amennyiben Döncike az okosabb, bizonyítsuk be igazát 10 pontért!
Amennyiben Nőcike az okosabb, mutassunk legalább két különböző okot, ami miatt nem lehet igaz az állítás 5-5 pontért!
(Feltehetjük azt a jelentős egyszerűsítést, hogy a mobiltelefonok képesek az ékezetes karakterek megjelenítésére, és azt is, hogy a különböző típusú telefonokon ugyanannyiszor kell megnyomni egy gombot adott ékezetes karakter megjelenítéséhez. Pontosításként itt jegyezzük meg, hogy karaktereket vizsgálunk, tehát a kettős betűk két karakternek minősülnek!)