Egy szórakoztató utazásról számolok be.
Aranka, Beáta, Cecília és Diána egy vonaton zötyögnek. Az egyhangúságot egyszerű logikai feladatokkal próbálják oldani.
Aranka körbead egy fényképet, melyen egy furcsa óra látható. Egyrészt nincsenek rajta számok, és a három mutató (óra, perc, másodperc) egyforma méretű. Csak egy-egy színes pont különbözteti meg őket. A piros és a kék mutató hajszálpontosan egy-egy rovátkára mutatott a kép készítésekor.
(1) Mennyit mutat az óra?
Beáta feladata is egy órával kapcsolatos. Az óra mutatói egyenletesen forognak. A percmutató minden 65. percben megelőzi az óramutatót.
(2) Ez az óra siet, vagy késik, vagy netán pontosan jár?
Cecília gyerekkori emlékét idézi fel: Egyszer nagyon régen osztályt cserélt. Az új osztálya örömmel fogadta, mert vele együtt megnőtt az osztály átlagmagassága. Somolyogva hozzátette, hogy a régi osztálya is örült, mert az ő távozásával a régi osztály átlagmagassága szintén megnőtt.
(3) Igaz lehetett ez?
Diána egy négyszöget rajzol az ablaküvegre az ujjával, és azt állítja, hogy az egy négyzet. Aranka paralelogrammának látja, Beáta trapéznak, Cecília pedig deltoidnak. Nem tudnak megegyezni. A kalauz éppen hozzájuk érkezik a jegyeket ellenőrizni, és mivel másodállásban matematikus professzorként is dolgozik Oxfordban, megállapítja, hogy egyiküknek nincs igaza, a többi három viszont jól határozta meg a négyszöget. A diagosokhoz fordulnak e kérdéssel is:
(4) milyen négyszögről van szó?
A kalauznak tetszik a lányok játéka, ezért megtoldja ő is egy ötödikkel a feladatok sorát. (Csakis azért, hogy a pontszám jól kijöjjön.) Elmeséli, hogy ő egy olyan magasházban lakik, melyben nincsenek lépcsőházak, így mindenki lifttel közlekedik. Érdekes a lakók létszáma is az egyes szinteken. Kibukkant belőle a matematikaprofesszorság is, mert azt mondja, hogy ha n jelöli a szinteket 0-tól 20-ig, akkor az n. szinten n+9 lakó lakik. (Minden emeleten eggyel többen, mint az alatta lévőn.) Egy éves időtartamot megvizsgálva kiszámolta szuper számítógépével, hogy melyik szinten áll meg leggyakrabban a lift.
(5) Mit gondoltok, melyik szinten áll meg leggyakrabban a lift?
A lányok komolyan vették a játékot, hiszen játszani csak úgy érdemes. Bőségesen megindokolták megoldásaikat. Öröm volt hallani a pengeéles érveléseiket. Aki nem hiszi, kérdezze csak meg a többi utast, akik szem- és fültanúi voltak mindennek!
Ha a vonat időközben nem suhant volna be a végállomásra, akkor az én történetem is tovább tartott volna.