Költemények
2026-01-17 6:55
mégpedig zenei, azaz Szimfonikus költemények
Könnyű, beküldte:
hata*, szerkesztő: Sandviking
A szimfonikus költemény szimfonikus zenekarra komponált mű, mely egyetlen tételből áll, felidézhet irodalmi vagy képzőművészeti alkotást, tájat, eseményt vagy jelenséget. A szimfonikus költemény programzene.
1.) A programzenének már voltak előzményei, hogy csak a talán egyik legismertebbet, a bécsi klasszikusnak egyik szimfóniáját nézzük, abban is a híres patakparti jelenetet.
A műfaj azonban leginkább a romantikus zenére jellemző, és megalkotójának, egyben legnagyobb mesterének két művével folytatjuk.
2.) Stílusosan egy nyitánnyal, amely egyik legnépszerűbb műve volt. Jellemző, hogy mind a mai napig mindenhol az eredeti francia címmel adják elő, ami magyarul előjátékot jelent.
3.) Másik nagyon népszerű darabját egy Victor Hugo (esetleg Byron) versre írta. A történet egy kozák hetmanról szól, akit elfognak és egy megvadult lóhoz kötözik. A nép a sok szenvedést kiálló hőst vezérévé választja.
Minden nemzet zenéjének kialakításában fontos szerepet játszottak a szimfonikus költemények. Nézzünk néhány ismert és népszerű darabot!
4.) Az egyik legismertebb cseh zeneszerző hazájáról irt ciklusának egyik darabja Prága folyójának útját festi le a forrástól egészen a fővárosig. Közben egy-egy rövid epizód egy vadászt, egy lakodalom stb amíg el nem éri Prágát.
5.) Az oroszok közül az ötök egyik tagjának a műve a kérdés. A mű témája egy boszorkányszombat, amelyben a sátán az összegyűlt alvilági szellemekkel jellegzetes orosz muzsikára táncol. A tivornyának egy hajnali harangszó vet véget.
6.) A német területről a műfaj továbbfejlesztőjének egyik műve lesz a kérdés. Az alcime: Régi csibésztörténet. Egy középkori valós személy polgárpukkasztó csínytevéseit írja le egészen a kivégzéséig zenei formában.
7.) A franciáktól a zenei impresszionizmus jut eszembe. Az egyik legismertebb művet kérdezem. A római mitológiával kezdődően a művészetek minden ágában megjelent alakja, története.
8.) A 20. századra a műfaj már kezdett visszafejlődni, így az olasz területre már nem nagyon maradt más, mint a szerző Róma nevezetességeiről írott három költeménye.
Lehet, hogy elég is volt ennyi. A nyitányoknál ígértem, hogy egy sorozatnak tervezem, de már csak egy harmadik téma lesz, feltéve, hogy ez az első kettő megnyerte a tetszéseteket.
Kérdés a szerzők neve és a művek címe. 8x1.5 pont 10-től pipa