Origómadár
2006-08-18 6:55
Szőjünk merész terveket!
Nehéz, beküldte:
levelibela*, szerkesztő: catchkoo
Nagy az öröm Diag-földön, mert az állatkert hozzájutott egy pár origómadárhoz (Trochilus origonalis)! Az origómadár - aki egyébként a kolibrifélék közé tartozó énekesmadár - nagyon különleges faj, életterét maga készíti el oly módon, hogy a hím a rendelkezésre álló teret - az anyagcsere-folyamatából származó anyagból - maga szőtte síkokkal választja el, de úgy, hogy a síkok egy ponton (az origón, innen való a neve is) mennek át, ugyanakkor rigorózusan ügyel arra, hogy semelyik három sík ne menjen át egy egyenesen. Mindezt azért csinálja, hogy minden egyednek legyen külön helye a térben, csakis így képesek létezni. (Az origómadár persze nemcsak emiatt nagyon különleges, sok egyéb különlegessége közül azért egyet még megemlítek: amíg a hím síkokat sző, addig a tojó vidáman énekel, egy rövid kis pentaton dallamot kántálva ismételgeti: skatulyaelv, skatulyaelv) A tudósok megfigyelték, hogy a hím origómadár minden ilyen síkot pontosan egy hét alatt készít el. Az állatkert két új lakója jelenleg egyetlen síkkal elválasztott, azaz két részből álló térben lakik, tehát megvan a külön helyük, látnivalóan jól is érzik magukat, a hím szövi a síkokat, a tojó meg énekel.
Diag-föld állatkertje szeretné az origómadár-populációját növelni, és ígéretet kapott Seholsincsország állatkertjétől, hogy két hónap, azaz pontosan 8 hét múlva küldenek 36 pár fiatal origómadarat, de szigorúan kikötötték, hogy minden madárkának külön helye legyen.
A kérdés az, hogy ha nyolc hét múlva megérkeznek a kedves kis jövevények Seholsincsországból, akkor elférnek-e majd valamennyien, vagyis mindegyiküknek lesz-e külön térrésze?