ROVATOK

FELADVÁNYOK

BETŰTÉSZTA

ASSZOGRAMMA

JÁTÉKOK

KVÍZJÁTÉK

FÓRUM

REGISZTRÁCIÓ

A mai nap képe

nap képe

Küldj be te is képet!
Képeslapküldés

Keresés az oldalon:

Friss fórum:
Feladványok (17479)
Játékok (1299)
Ki mondta? (258)
asszogramma (1872)
Hónap feladványa (695)
A hét kérdése (2030)
Tőlem Nektek (12422)
Nyomasevics Bobacsek (1202)
Betűtészta (3050)
Szívből szóló versek (1166)
Elnökválasztás (6)
Érdekes, vicces, jó honlapok (857)
Jellemezd Magyarország helyzetét egy filmcímmel! (15)
Ezek is mi vagyunk (472)
Vicces szövegek (4053)

 > Még több fórum

A hét kérdése:

Jelentkezz be a heti kérdéshez!

 > régebbi kérdések
 > kérdés beküldés

Legolvasottabbak:
IQ teszt
Egy angliai egyetem kutatásai
Varázsgömb
Hipnózis
Agyscanner

 

Aerogel - az űr pora ellen

 
    2004.10.10.  Adam     
Stardust (Csillagpor) misszió elsődleges célja, hogy az űrhajónak ütköző üstökösökból származó és a csillagközi porszemeket foglyul ejtsék.

Hirdetés




A siker eléréséhez a legfőbb kihívás az volt, hogy anélkül lassítsák le a szemcséket hatalmas sebességükről, hogy jelentős mértékben felmelegednének vagy egyéb hatások érjék, amelyek szerkezeti átalakulásukat eredményezné. Az egyik tesztben, amikor a kísérleti űrrepülőgépet eltalálta egy részecske, a becsapódási sebesség a hatszorosa volt annak, mint amikor a puskát elhagyja a golyó. Habár a becsapódó tárgy kisebb volt, mint egy homokszem, a rendkívül magas sebesség előidézheti az alakjának vagy kémiai összetételének változását - vagy csak egyszerűen elporlad.

A részecskék károsítás nélküli elfogását egy rendkívüli anyag, az aerogel használatával érték el. Az aerogel egy szilíciumalapú, porózus, szivacsszerű anyag, amelynek 99,8%-a üres térrész! Összehasonlításképpen, az üveg, amely szintén egy szilíciumalapú anyag 1000-szer sűrűbb az aerogelhez képest! Amikor a részecske beleütközik az aerogel-be, beleássa magát az anyagba létrehozva ezzel egy keskeny kúp alakú rést, amely 200-szor hosszabb a saját hosszánál. Ez lelassítja és viszonylag fokozatosan megállítja a beütköző darabot. A kúp a belépési helynél a legszélesebb és fokozatosan szűkül. Kihasználva az aerogel átlátszóságát - jellegzetes kékes füstszerű -, a kutatók ezeket a réseket használják, hogy megtalálják a parányi részecskéket. Egy sztereomikorszkóp segítségével könnyen rátalálnak a darabokra, és a kúp helyzetéből könnyen megállapíthatják, hogy milyen irányból jött a porszem.

Az aerogel képességei nem hasonlíthatók egy szokványos habéhoz; ez egy különleges anyag extrém mikroporózitással mikron méretekben. Nanométeres egyedi összetevőkből állították össze, amelyeket egy magas porózitású dendritszerű struktúra fog össze.

Ennek a különleges anyagnak sokféle nem mindennapos tulajdonsága van, mint például az alacsony hővezetőképesség és a törésmutató, természetesen ez mind csak ráadás amellett a kivételes képessége mellett, hogy foglyul ejti a gyorsan mozgó porszemeket. Az aerogel-t magas hőmérsékleten és nagy nyomáson készítik egy oldószerrel töltött kolloid sziliciumstruktúrájú zseléből. Az aerogel-t a Jet Propulsion Laboratory (JPL)-ban készítették elő és minősítették, hogy gyakorlatban is használhassák. A JPL látta el aerogel-lel a Stardust programot és a Mars Pathfinder-t is. Ennek a különleges, JPL által készített sziliciumalapú anyagnak a sűrűsége megközelíti a levegőét. Erős és könnyen átvészeli a kilövést és az űrbéli körülményeket. A kísérletek természetesen folynak tovább az anyaggal kapcsolatban.


  Kapcsolódó cikkek



Felhasználónév:

Jelszó:

Jelszóemlékeztető



Friss feladványok:
 Periódusos szavak - kicsit másképp 2.
 Csak a kezeMet figyeld!
 Szakmai anagramma 52.
 Szétválogatás 2. (korrigálva)
 Mi a nevem? (2.)
 Tekercs
 Meg egy Y

Hirdetés

© 2017 DigitalAge

impresszum  ::  médiaajánlat  ::  segítség  ::  ajánló  ::  kezdőlapnak  ::  kedvencekhez   RSS