A tengeri emlősök tömeges partra vetődésére a tudósok jó darabig nem találtak magyarázatot.
Hirdetés
A tengeri emlősök tömeges partra vetődésére a tudósok jó darabig nem találtak magyarázatot. Az előző évek megfigyelése során azonban rájöttek arra, hogy a tenger zajszennyezettsége okozza a halálukat.
A fúrótornyok, tengeralattjárók, hanglokátorok és hajók keltette zaj okozza a bajt. A bálnák mélységérzékét az alacsony vagy közepes frekvenciájú hangradarok zavarják meg. E miatt a bálnák feljönnek a felszínre és olyan tüneteik támadnak, mint a búvároknak a keszonbetegség.
A tengeri zaj megzavarja a cetfélék tájékozódását és veszélyérzékelését, akár több száz kilométeres távolságból is. Az egyik leginkább veszélyeztetett faj a Csendes-óceán szürke bálnája. Számukat mindössze százra becsülik.
Az amerikai haditengerészet tavaly októberben hajlandó volt korlátozni alacsony frekvenciájú hangradarjai alkalmazását. A környezetvédők azonban a teljes körű betiltását követelik. Szintén tavaly októberben százezer aláírással ellátott petíciót nyújtottak be a NATO brüsszeli központjának. Egyelőre eredmény nélkül. A természetvédelmi szervezetek jelenleg egy nemzetközi egyezmény létrehozását szorgalmazzák. A gond az, hogy a tengeri zajszennyezés nem olyan, mint a vegyi szennyezés. Nincs hatása az emberre, ráadásul láthatatlan.